Umut Pınarları Tanzanya'da

Umut Pınarları Tanzanya'da

Umut Pınarları projemiz kapsamında bu sefer daha önce hiç bir su kuyusu açılmamış olan Tanzanya Kibiti Şehri’nin Msindaji Köyündeydik.

20 Ağustos 2022 Tanzanya

Umut Pınarları projemiz kapsamında bu sefer daha önce hiç bir su kuyusu açılmamış olan Tanzanya Kibiti Şehri’nin Msindaji Köyündeydik.

Bölge nüfusunun çoğunu Müslümanların oluşturduğu köyde yaşayan insanlar geçmişten beri yaklaşık 20 metre olarak açılmış, düzenli su vermeyen el kuyularından ya da yaklaşık 1 saatlik yürüme mesafesinde yağmurların oluşturduğu su birikintilerinden sularını temin etmekteydi. Saha ekiplerimizin incelemesiyle temiz suya ihtiyacı olduğunu tespit ettiğimiz köylerde binlerce insanın su ihtiyacını karşılayabileceği su kuyularının açılışını gerçekleştirdik.Ağustos ayı içerisinde açılışını gerçekleştirdiğimiz su kuyuları 3 farklı bölgede bulunuyor. Tanzanya’da açtığımız kuyularımız genellikle 9 çeşmeli, derin sondajlı ve elektrik motorlu su kuyuları oluyor.

Msindaji köyünde açtığımız 70 metre derinliğinde ve 350 öğrenci ile 1500 köy halkına hitap eden kuyumuz, Kivinja köyünde açtığımız kuyu 105 metre derinliğinde bahçesinde açtığımız okulda bulunan 400 öğrenciye ve 1300 kişilik köy halkına hitap eden su kuyumuz ve Mkenda köyünde açtığımız 100 metre derinliğinde bahçesinde açtığımız okulda bulunan 500 öğrenciye ve 1500 kişilik köy halkına hitap eden su kuyularımız bölge insanının temiz suya ulaşmasını sağlıyor. 

Açılan su kuyuları inşa edilmeden önce, sularını saatlerce yürüme mesafesinden temin eden insanlar su aldıkları yere belki günde 1 ya da 2 defa gidebiliyor lakin aldıkları su hem kirli hem de yetersiz olduğu için temizlik ve sağlık yönünden bir çok sıkıntı çekebiliyorlar. Yapılan su kuyuları sayesinde, insanlar gününün çoğunu su temin etmek için değil, kendi işleri için harcamaya başladılar. Böylelikle köy halkı büyük bir rahatlığa kavuşmuş oldu. Ayrıca temizlik ve sağlık alanında bir çok sıkıntının da önüne geçilmiş oluyor.

Açılan su kuyularından tüm köy halkı faydalanabilmekte.

We're Waiting for Your Help

You can use the area on the right to support and help our project.
Donation Amount
Donor information