Umuda Koşanlar ne zaman kuruldu?

Umuda Koşanlar Derneği resmi olarak 2017 Ağustos ayında kuruldu.

Umuda Koşanlar Derneği neden kuruldu?

Umuda Koşanlar Derneği, yardımlaşma, dayanışma, paylaşma, empati kurabilme ve kardeşlik olgusunu yükselterek, “Komşun açken, sen tok yatma’’ düsturuyla, gönüllülük ve hizmet anlayışıyla kuruldu. Bu kapsamda dünya üzerinde başta çocuklar olmak üzere tüm mazlum, yetim, öksüz, ruhsal ve fiziksel şiddet mağduru, savaş mağduru ve hastalara ulaşmak istiyoruz. Öte yandan afet, savaş, kıtlık ve benzeri olağanüstü durumlarda kişileri birlik ve beraberliğe davet edip, ihtiyaç sahiplerinin gıda, giyim, sağlık, barınma ve yatacak yer gibi maddi ve manevi zaruri ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla çalışmalarımızı yürütüyoruz.

Neden önceliğiniz yetim ve mazlum çocuklar?

Uluslararası kuruluşların raporlarına göre yeryüzünde 165 ila 210 milyon arasında yetim bulunuyor. Dünyada her yıl neredeyse 4 milyon çocuk yetim ve öksüz kalıyor. Bu rakam günlük olarak 10 binden fazla çocuğun yetim kaldığını gösteriyor. Ayrıca günümüzde savaş, fiziksel ve ruhsal şiddet mağduru, evlerinden ve ailelerinden uzaklaştırılmış milyonlarca çocuk bulunuyor. Bebek ve çocukların yaşamlarını sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmek için büyüklere ihtiyaç duyması, kendi başlarına yeterliliklerinin çok sınırlı olması sebebiyle derneğimizin en hassas noktası çocuklardır.


Çalışmalarınız neden sadece Türkiye’de değil, aynı zamanda Afrika, Ortadoğu ve Asya’da devam ediyor?

Ülkemizde yardıma muhtaç çok fazla çocuk bulunduğu gerçeğinden hareketle Türkiye’deki çalışmalarımız hız kesmeden sürüyor. Fakat hâlâ günümüzde Afrika ve Asya’da insanların açlık ve kuraklıktan ölüyor olması, suya ulaşmak için kilometrelerce yol yürümeleri ve birçok hastalığın pençesinde kıvranırken bir doktora dahi erişememeleri gibi başlıca nedenlerden ötürü bu bölgelere de yardım ulaştırmanın büyük önem taşıdığının bilincindeyiz. Ayrıca sadece ülkemizde 3 milyonun üzerinde savaş mağduru mülteci yaşarken,  küresel ve iç savaşlarda milyonlarca çocuk korkunç kabuslar yaşıyorken bu bölgeler için elimizden gelenin en iyisini yapmayı kendimize bir borç olarak görüyoruz.

Umuda Koşanlar’a nasıl bağış yapabiliriz?
  • Online bağış sistemini kullanarak internet üzerinden bağış yapabilirsiniz.
  • Bağışınızı sitemizde yer alan banka hesap numaralarına havale ile gönderebilirsiniz.
  • Kredi kartınızla otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz.
  • Umuda Koşanlar Derneği merkezine gelerek elden nakdi bağışta bulunabilirsiniz.
    (Bağışınızın açıklama bölümüne bağış amacını (genel, kurumsal, kampanya..) ve cep telefonu numaranızı yazınız. 

Ayni bağış kabul ediyor musunuz?

Ayni bağışlar ile ilgili detaylı bilgi almak için ‘iletişim’ kısmında yer alan irtibat bilgileri aracılığıyla derneğimizle iletişime geçebilirsiniz.


Derneğinizin bir cemaat veya parti ile bağlantısı var mı?

Derneğimizin herhangi bir cemaat, parti vs ile bağlantısı bulunmamaktadır. Tamamen gönüllü olarak kalple ve istekle hareket etmekteyiz.

Zekatımı bağışlamak istiyorum. Bunu nasıl belirteceğim?

Bağışınızı yaparken (banka, online, elden) belgenizdeki açıklama kısmına bağış türünüzü zekât olarak belirtmeniz yeterli olacaktır.

Derneğinizde gönüllü olarak çalışmak istiyorum. Aranıza nasıl katılabilirim?

Sitemizde yer alan “Gönüllü Başvuru Formu”nu doldurabilir ve gönüllü olarak çalışmalarımıza destek verebileceğiniz alanları belirtebilirsiniz. Ayrıca gönüllülerimizle buluşmak ve tanışmak için düzenlediğimiz etkinliklere de katılabilirsiniz.

Derneğiniz adına kermes düzenleyerek yardım toplamak istiyorum. Bunun için ne yapmam gerekiyor? Yasal prosedür nedir?

Kermes düzenlenmesi “Yardım Toplama Kanunu” kapsamındadır. Yardım toplama ile ilgili tüm sorularınızın cevabını https://www.dernekler.gov.tr/tr/Mevzuat/meri-yonetmelikler/Y-Toplama-Esas-Usulleri-Yonetmelik.aspx adresinden öğrenebilirsiniz.
Uygulamada şu adımları izleyebilirsiniz: Tüzel kişiler (vakıflar-dernekler) üzerinden veya üç kişi bir araya gelerek il/ilçe dernekler müdürlüğüne müracaat edip izin aldığınız takdirde kermes ve yardım toplama faaliyeti yapabilirsiniz.
Kermes ve yardım toplama için resmi izin ve tarih alınmadan faaliyete geçilmemesini ve derneğimizin bilgisi dahilinde planlanmasını önemle tavsiye ederiz. Ayrıntılı bilgi için iletişim kısmında yer alan irtibat bilgilerinden derneğimizle iletişime geçebilirsiniz.

Umuda Koşanlar Derneğinizin faaliyetlerini nerelerden takip edebiliriz?

Derneğimizin faaliyelerinden haberdar olmak isterseniz www.umudakosanlar.org sitesi veya sosyal medya hesaplarımızı (Facebook, Twitter ve Instagram) takip edebilirsiniz.

Facebook: Umuda Koşanlar Derneği

Twitter: @umuda_kosanlar

İnstagram: @umudakosanlar