Katarakt Ameliyatlarımızı Gana'da Yaptık

Katarakt Ameliyatlarımızı Gana'da Yaptık

8. Katarakt Ameliyatlarımızı Gana’nın kuzeyinde ve başkente yaklaşık 15 saat mesafede bulunan Yendi şehrinde gerçekleştirdik.

16 Kasım 2022 Gana

8. Katarakt Ameliyatlarımızı Gana’nın kuzeyinde ve başkente yaklaşık 15 saat mesafede bulunan Yendi şehrinde gerçekleştirdik. Burası müslüman oranın çok yüksek olduğu bir bölge ve ülkede bulunan 3 büyük kraldan tek müslüman kralın olduğu bölge olarak biliniyor.

Halk genel olarak ülkenin genelinde olduğu gibi tarımla ilgilendiği için toz, toprak gibi göze zarar veren maddelerle çok haşır neşir oluyor. Bununla birlikte kirli su ve bakterilerinde etkisiyle bu zarar çoğalıyor. Katarakt ameliyatının maliyeti çok yüksek olmasa dahi bu bölgelerde yaşayan insanlar için ulaşılması zor bir para olduğundan hayatlarına bulanık görerek devam ettiriyorlar.

Belirlediğimiz bölgenin tüm çevre köylerini gezerek 7-13 Kasım arası tarihlerde katarakt belirtisi olan gönüllü hastalarımızı 2 farklı göz taramasından geçirdik. Ardından katarakt olan hastalarımızı 14-19 Kasım arasında ameliyatlarını gerçekleştirdik. Ameliyat sonrasında ilaçlarını ve güneş ışınlarından korunması için gözlüklerini hediye ediyoruz ve 3 hafta boyunca takip ederek tüm kontrollerini gerçekleştiriyoruz. Bu bölgemizde toplamında yaklaşık olarak 553 tarama gerçekleştirdik ve 307 katarak hastamıza ulaştık. Bunların 301 tanesinin ameliyatını gerçekleştirdik. 8 katarakt ameliyatımızla birlikte toplamda 1800 ameliyat sayısına ulaştık.

We're Waiting for Your Help

You can use the area on the right to support and help our project.
Donation Amount
Donor information