Umut Pınarları Su Kuyusu Projesi

Umut Pınarları Su Kuyusu Projesi

Su insanın hayatını idame ettirebilmesi için gerekli olan en önemli ihtiyaçtır. Fakat bugün dünyada bir milyardan fazla insan temiz suya ulaşma sıkıntısı çekerken Sahra Altı Afrika ülkelerinde her 10 kişiden 8’i temiz suya ulaşamamaktadır. Temiz suya ulaşılamayan yerlerde susuzluk ve kuraklıkla birlikte salgın hastalıklarda boy göstermektedir.Umut Pınarı Su Kuyusu Projesi

Umudu Koşanlar Derneği, Umut Pınarı Su Kuyusu Projesi Kapsamında önceden belirlenen ve planlanan suyu olmayan köylerde bağışçıların desteğiyle su kuyusu projeleri gerçekleştirilmektedir. Susuzluğun can aldığı topraklarda, etrafına fidanların dikilip Umutların yeşertildiği su kuyularıyla köylere nefes olmayı planlamaktadır. Sizde Umut Pınarı Su Kuyusu Projesine destek vererek Türkiye’deki kardeşlerinden uzanacak yardım elini bekleyen Sahra Altı Afrika Ülkelerindeki insanların tebessümüne sebep olabilirsiniz.  


Nasıl Su Kuyusu Açtırabilirim?

Su kuyusu açtırmak isteyen hayırseverler, Umuda Koşanlar Derneği ile herhangi bir iletişim kanalı üzerinden iletişim kurduklarında, su kuyusu konusunda tecrübeli görevliler tarafından kendilerine detaylı bilgiler verilmektedir. Bağışçının su kuyusuna vermek istediği isim veya isimler belirlenir ve ihtiyaca göre sıralanmış köy listemizde ki sıraya göre bölgede ekipler harekete geçirilir. Kuyunun açılacağı yerin fotoğrafları ve videosu çekilir ve kuyunun hazırlanmasının her aşamasında görüntülenir. Tamamlandığında belirlenen isminin yazılı olduğu tabela kuyunun başına asılır. Belli aralıklarla gerçekleştirilen açılış programlarımızda çekilen su kuyusunun açılış videosu ve fotoğraflarının olduğu USB Bellek bağışçıya sertifika ile birlikte teslim edilir.


Su Kuyularının Teknik Özellikleri

Kuyunun derinliği 40 ilâ 90 metre arasında kuyunun açıldığı bölgeye göre değişiklik göstermektedir. 

Kuyunun açıldığı köyün nüfusuna ve yakın köylerde ki su kuyusu durumuna göre değişiklik göstermekle birlikte günlük 200 ilâ 600 tekil kişi su kuyusunu kullanmaktadır. Yine açılan su kuyularının zemin bölgesinde Hayvanlar için yaptırılan yalak kısmından tüm hayvanların su içmesi sağlanmaktadır.  

Her Kuyunun etrafına en az 5 adet Mango* fidanı dikilmektedir. Su kuyusundan artan suyun fidanları beslediği bir pozisyonda dikilen fidanlarımız ilerleyen yıllarda hem meyvesiyle hem gölgesiyle bölge halkına fayda sağlamaktadır.  

Açılan Su Kuyusunun yüzey tasarımı, beton gövde, el pompası (tulumba), hayvan yalağı ve kuyunun isminin olduğu tabela kısmı eklenerek inşa edilmektedir. Su kuyuları standart olarak belirli bir yüzey konseptine bağlı olarak inşa edilmektedir.


Su Kuyusunun Açılışının Ardından Bağışçılarımıza Ulaştırdığımız Bilgi Ve Materyaller

Su Kuyusunun yapım aşamasında çekilen fotoğraflar ve video kayıtları 

Su Kuyusunun Açılış törenine ait videosu ve fotoğrafları

Teknik bilgilerinin* de yer aldığı Kuyu adına özel üretilen sertifikası bağışçımıza iletilmektedir

( *Teknik Bilgi: su kuyusunun koordinatları, Köyün İsmi, şehir merkezine uzaklığı, köyün nüfusu ve kaç metreden suya ulaşıldığı bilgisi )

NOT: Tek bir kuyuyu üstlenmek isteyen bağışçılarımızın iletişim numaralarımızdan (0216 349 49 08) bilgi almalarını ve kayıt bırakmalarını rica ederiz.


Umut Pınarları Su Kuyuları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Su kuyusu açtırmak istiyorum ne yapmalıyım?

Su kuyusu açtırmak için +90 216 349 49 08 numaralı telefonu arayarak yetkili personel ile irtibata geçmeniz yeterlidir.Su Kuyusu Hangi Ülkelerde Açılıyor?

Umut Pınarları su kuyusu projesi kapsamında 1. Etap’ı Kamerun’un Kousséri şehrinin kırsalındaki ihtiyaç sahibi köyler belirlenerek gerçekleştirilmiştir. 2. Etap için Kamerun’un Kousséri şehri ve Çad’ın N'djamena şehirleri kırsallarında ihtiyaç sahibi köylerde gerçekleştirilecektir. Su Kuyularının açılacağı Ülkeler ve şehirler ihtiyaca göre belirlenmektedir. Bu sebeple zaman zaman ülke ve bölgelerde değişiklik olabilir.Ne kadar sürede kuyu açılıyor?

Su kuyusu çalışmaları yaklaşık 3-4 ay sürmektedir. Bölge ve o bölgede yaşanabilecek sıkıntılara göre bu süre değişiklik gösterebilmektedir.


Kuyulardan çıkan suyun temiz olduğu kesin mi?

Herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaşılmaması için açılan her kuyudan su örnekleri alınır ve laboratuvar ortamında su analizi yapılır. Rapor sonucuna göre çıkacak su uygunsa su kuyusu kullanıma açılır. Bu işlem bölgedeki partner derneğimiz aracılığıyla gerçekleştirmektedir.


Açılan kuyuların denetimi ve tamiratı yapılıyor mu? Garantisi var mı?

Bağışlarınızla açılan su kuyularımızın denetim ve takibi bölgede ki partner derneğimiz tarafından yapılır. Su kuyularının herhangi birinden arıza bilgisi ulaştığında, bölgede ki partner dernek ile imzalanan protokol kapsamında belirlenen tamirat ve benzeri sorumluluklar yerine getirilir. Yapılan denetimler sonucu garanti süresi dolmuş olan su kuyularında tespit edilen arızalar için rehabilite projeleri yapılmaktadır.


Açılan su kuyusunun fotoğrafını alabilir miyim?

Bir kuyunun tüm masraflarını üstlendiğiniz takdirde, Su kuyusu projesi tamamlanıp bununla ilgili hazırlanmış olan bir adet Su Kuyusu Sertifikası, kuyunun fotoğraflarının ve açılış videosunun bulunduğu “flash bellek” tarafınıza kargo ile teslim edilmektedir. 


Kuyulara istediğim isimi verebilir miyim?

Bir kuyunun tüm masraflarını üstlendiğiniz takdirde açılacak kuyuya istediğiniz ismi verebilirsiniz.


Bir su kuyusunun tüm masraflarını üstlenebilecek durumum yok ama katkıda bulunabilir miyim?

Bir su kuyusu açmaya bütçesi müsait olmayan hayırsever bağışçılarımız, su kuyusu için oluşturduğumuz havuza imkânları miktarınca bağışta bulunarak projeye dahil olabilmektedirler. Havuzda toplanan bağışlarla açılan su kuyularına “Vatanımız için canını veren kahraman şehitlerimizin isimleri” verilmektedir. Siz de dilediğiniz miktarda bağışta bulunarak açılacak olan ortak su kuyusu projesine katkıda bulunabilirsiniz.