Acil Yardım

Acil Yardım


Savaş, iç savaş, deprem, sel, tsunami, yoksulluk, kıtlık, kuraklık gibi nedenlerle Dünya üzerinde milyonlarca mağdur insan yaşam mücadelesi veriyor. Umuda Koşanlar Derneği olarak Suriye, Arakan, Yemen ve Endonezya gibi acil ihtiyaç bölgelerinde erzak, battaniye, yatak, sıcak yemek, bebek maması, kıyafet, çadır vb. çalışmalar yapmaktayız.

Şu an devam eden acil yardım projelerimiz:

Suriye

Suriye’de 8 yıldır devam eden iç savaşta yüz binlerce insan hayatını kaybetti, milyonlarca kişi ise ülkelerini terk ederek başta Türkiye olmak üzere komşu ülkelere sığındı. Yaşananlardan en çok etkilenenler ise yine çocuklar ve kadınlar oldu. Savaşta babalarını kaybeden çocukların bir kısmı, Suriye’deki yetimhanelerde hayata tutunmaya çalışıyor.

Umuda Koşanlar ekibi olarak Suriye’nin İdlib kentinde savaş mağduru yetim çocukların yanındaydık. Yetimhaneleri gezdik, çocuklara oyuncak ve yiyecek dağıtımı yaparak onların bu zorluk içerisindeki hayatlarına bir nebzede olsa ortak olma şansı yakaladık. 

Bölge halkı için yakacak kömür, yetimhane erzakı, kurban kesimi, kıyafet yardımı ve bebek maması desteği için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Arakan

Myanmar ordusunun sistematik bir şekilde uyguladığı, soykırımdan kaçarak, Bangladeş’e sığınmak zorunda kalan, içlerinde binlerce çocuk ve bebeğin olduğu ve yine birçoğunun yakınlarının katledilişine tanıklık etmek zorunda kaldığı kardeşlerimize umut olabilmek adına hayırseverlerimizin yardımlarını Arakanlı Müslüman kardeşlerimize ulaştırıyoruz.

Arakanlı mültecilerin daha sıcak bir ev ortamına sahip olmaları adına bambu ve muşambalı evler hazırladık. Ayrıca günde 2 öğün olmak üzere 2 bin kişiye iki öğün sıcak yemek dağıtımı yaptık. İhtiyaca yönelik erzak, gıda giyecek ve sağlık ihtiyaçlarını karşılayacak yardımları yine Arakanlı kardeşlerimize ulaştırdık.

Bununla birlikte mülteci kamplarında temiz suya ulaşmakta sıkıntı çeken Müslüman kardeşlerimiz için su kuyuları açılarak temiz su ihtiyaçlarının karşılanmasına destek verdik.

Yemen

2015 yılı Mart ayından bu yana iç savaş ve çatışmaların tüm şiddetiyle devam ettiği Yemen’de binlerce kişi hayatını kaybederken, onlarca kişi yaralandı. Ayrıca milyonlarca insan da bu çatışmalardan dolayı evlerini terk etmek zorunda kaldı. 

Çatışmalar ile birlikte yaşanan kuraklık ve beraberinde getirdiği temiz su kaynaklarına ulaşmadaki sıkıntı nedeniyle milyonlarca insan salgın hastalık ve açlık felaketi ile karşı karşıyadır.

Umuda Koşanlar ekibi olarak Yemen’den yükselen Müslüman kardeşlerimizin yardım çığlıklarına kayıtsız kalmayarak hayırsever bağışçılarımızın desteğiyle bu bölgede acil gıda, erzak, un, su vb. acil ihtiyaç malzemelerinin dağıtımını gerçekleştirdik.

Endonezya

Endonezya’da meydana gelen deprem ve sonrasında oluşan tsunami felaketi ardından Müslüman kardeşlerimizin bir nebze de olsa yaralarını sarabilmek için yola çıktık. Maalesef binlerce kişinin öldüğü, yüzlerce kişinin yaralandığı ve evlerin yıkıldığı bu acil ihtiyaç bölgesine temel yardım malzemelerimizi ulaştırdık.

İlk etapta temiz su, erzak vb. ihtiyaçları ulaştırdığımız bölgede yardım faaliyetlerimiz siz bağışçılarımızın destekleriyle devam edecektir.