Kamerun'un Yetim Çocukları
Dernek

Kamerun'un Yetim Çocukları

Dar bir sokaktan küçük bir avluya çıkıyoruz. Avluya bakan eski, isli evler var. Evlerin avluya bakan balkonlarını kadınlar doldurmuş. Yanlarında küçük çocuklar, herkesin gözü üzerimizde. 

Kadınların ellerinde fişler var. Fiş uzatana erzak paketi veriyoruz. Çok kalabalıklar, yetecek mi diye düşünüyorum. Ama, elbet sayıyladır diyerek merakımı dindiriyorum. Bu kadar çok hayata dokunmak her zamanki gibi beni mutlu ediyor. 


Avludan çıkınca Kamerun’da bizimle ilgilenen Halit abi yardım götürdüğümüz yer hakkında bilgi veriyor. “Bu mahallede dul kadınlar ve yetim çocuklar yaşıyor” diyor. "Hemen sokağın karşısında büyük bir cami var. Caminin imamı gelen yardımlarla buradaki dul kadınların ihtiyaçlarını adil bir şekilde karşılamaya çalışıyor." 

"Kamerun’da kadınların hakları çok göz ardı ediliyor. Doğan çocukların çoğunluğu bu ülkede babasız büyüyor." Bunu öğrenince bir yetimhane ziyaret etmek istiyoruz. Ama burada Müslümanların yetimhane açmasının yasak olduğunu öğreniyoruz. Müslüman ailede doğan bir çocuk sahipsiz kalırsa farklı bir dinde yetiştirilecek demek ki. Bu yüzden dul kadınlara getirdiğimiz erzak yardımları çok değerli. Binlerce kilometre uzaktan gelip burada küçük bir mahalledeki yüzlerce yetim aileye yardım getirmek bize nasip oluyor. Yolun yorgunluğunu unutturan, açlığı ve susuzluğu kolaylaştıran ve bizi teselli eden dokunduğumuz hayatlar ve karşılandığımız güler yüzler oluyor.

Fotoğraf ve Hikaye: Hüseyin Bircan


05-05-2021