UMUT PINARLARI SU KUYULARI

UMUT PINARLARI SU KUYULARI

UMUT PINARLARI SU KUYULARI 

Su, yaşam için vazgeçilmez bir ihtiyaç. Varlığımız için hayati önemi olan suya günümüzde bir milyardan fazla insan ulaşma sıkıntısı çekiyor. 

Kuraklığın hakim olduğu ve temiz suya ulaşılamayan Sahra Altı Afrika ülkelerinde, bunlara bağlı salgın hastalıklar yüzünden her gün yüzlerce çocuk hayatını kaybediyor. 

Nasıl Su Kuyusu Açtırabilirim?


 1. Su kuyusu açtırmak için derneğimizin mail adresi ile iletiş[email protected] iletişim kurabilirsiniz veya telefon numaralarımızdan bize ulaşarak su kuyusu konusunda tecrübeli ekibimiz tarafından bilgi alabilirsiniz. 
 2. Bir su kuyusu bağışı yaptığınızda bölgede bulunan ekiplerimiz çalışmalara başlıyor. 
 3. Sahadaki ekiplerimiz su kuyusu açılış sürecini yakından takip ediyor ve su kuyusu açılışa hazır olduğunda sizin belirlediğiniz isim veya isimlerin yazılı olduğu tabelayı su kuyumuza asıyorlar.
 4. Su kuyumuz aktif hale geldiğinde görevli ekiplerimiz su kuyularımızı ziyaret ederek size özel bir video hazırlıyor ve biz bu videoyu bir teşekkür mektubu ile birlikte size gönderiyoruz. 


Ortak Su Kuyularımıza Katılmak ister misiniz? 


Kendi başınıza bir su kuyusu açtırmaya imkanınız yoksa su kuyusu için oluşturduğumuz havuza dilediğiniz miktarda bağış yaparak bir su kuyumuza siz de ortak olabilirsiniz. Havuzda topladığımız bağışlarla açtığımız su kuyularına vatanımız için canını veren kahraman şehitlerimizin isimlerini veriyoruz. Böylece kahraman şehitlerimizin isimleri mazlum coğrafyalarda yaşamaya devam ediyor. 


Kuyularımızın Muhafazası ve Bakımları


Bölgelerde bulunan partner ekiplerimiz belirli aralıklarla açılan su kuyularını kontrol ediyorlar. Yine o bölgeye gönüllülerimiz ile birlikte gerçekleştirdiğimiz her yeni su kuyusu açılış projelerinde programlarımız dahilinde eski kuyularımızın kontrollerini yapıyoruz. İhtiyaç halinde tamir, bakım ve onarımını gerçekleştiriyoruz. Zaman içerisinde kuyularda meydana gelebilecek arıza ve tamir masraflarını ihtiyaç halinde başlattığımız rehabilite projemiz kapsamında karşılıyoruz. 


Su Kuyularının Teknik Özellikleri


 • Kuyunun derinliği 40 ilâ 90 metre arasında kuyunun açıldığı bölgeye göre değişiklik göstermektedir. 
 • Kuyunun açıldığı köyün nüfusuna ve yakın köylerde ki su kuyusu durumuna göre değişiklik göstermekle birlikte günlük 200 ilâ 600 tekil kişi su kuyusunu kullanmaktadır. Yine açılan su kuyularının zemin bölgesinde Hayvanlar için yaptırılan yalak kısmından tüm hayvanların su içmesi sağlanmaktadır.  
 • Açılan Su Kuyusunun yüzey tasarımı, beton gövde, el pompası (tulumba), hayvan yalağı ve kuyunun isminin olduğu tabela kısmı eklenerek inşa edilmektedir. Su kuyuları standart olarak belirli bir yüzey konseptine bağlı olarak inşa edilmektedir.


Su Kuyusunun Açılışının Ardından Bağışçılarımıza Ulaştırdığımız Bilgi Ve Materyaller


 • Su Kuyusunun yapılmadan önce ve yapım aşamasında çekilen fotoğraflar ve video kayıtları 
 • Su Kuyusunun Açılış törenine ait videosu ve fotoğrafları
 • Teknik bilgilerinin de yer aldığı kuyu adına özel üretilen sertifikası bağışçımıza iletilmektedir.
     ( Teknik Bilgi: Su kuyusunun koordinatları, köyün ismi, şehir merkezine uzaklığı, köyün nüfusu ve kaç metreden suya ulaşıldığı bilgisi )