UMUT PINARLARI SU KUYULARI 5. ETAP

UMUT PINARLARI SU KUYULARI 5. ETAP

Su, yaşam için vazgeçilmez bir ihtiyaç. Varlığımız için hayati önemi olan suya günümüzde bir milyardan fazla insan ulaşma sıkıntısı çekmektedir. 

Kuraklığın hakim olduğu ve temiz suya ulaşılamayan Sahra Altı Afrika ülkelerinde, bunlara bağlı salgın hastalıklar da boy göstermektedir. Biz Umuda Koşanlar Derneği olarak bu sıkıntıların önüne geçebilmek amacıyla 2019 yılında başlattığımız Umut Pınarları Su Kuyuları açılışlarının 5. Etap çalışmalarına başladık. Bütün dünyayı etkileyen Covid-19 salgını sebebiyle tüm dünya bir bilinmezi yaşıyor olsa da, ‘SUSUZLUK BEKLEMEZ’ sloganı ile harekete geçtik. 

Umut Pınarı 5.Etap Su Kuyusu Projesi

Umudu Koşanlar Derneği, Umut Pınarları Projesi kapsamında önceden belirlenen su sıkıntısı yaşayan köylerde bağışçılarımızın desteğiyle su kuyusu projeleri gerçekleştirmektedir. Projenin 5. Etabında bu sefer Nijer’in başkentine 900 km uzaklıktaki Magaria bölgesinde 40 adet su kuyusu açarak bölge halkının umutlarını yeşertirken, köylere nefes olmayı hedeflemektedir. 

Nasıl Su Kuyusu Açtırabilirim?

Su kuyusu açtırmak isteyen hayırseverler, Umuda Koşanlar Derneği ile iletisim@umudakosanlar.org.tr mail adresinden iletişim kurduklarında, su kuyusu konusunda tecrübeli görevliler tarafından kendilerine detaylı bilgi verilmektedir. Kuyu sahiplenildiğinde bölgede bulunan ekiplerimiz harekete geçirilerek çalışmalar başlar. Kuyu açılış süreci ekiplerimizce takip edilirken bağışçımızdan kuyuya vermek istediği isim veya isimler alınarak, kuyu hazır hale geldiğinde tabelası asılır. Bitmiş hali ile görüntülenen su kuyusunun videosu, bağışçıya teşekkür mektubu ile birlikte gönderilir.  

Ortak Su Kuyuları

Bir su kuyusu açmaya bütçesi müsait olmayan hayırsever bağışçılarımız, su kuyusu için oluşturduğumuz havuza imkânları miktarınca bağışta bulunarak projeye dahil olabilmektedirler. Havuzda toplanan bağışlarla açılan su kuyularına “Vatanımız için canını veren kahraman şehitlerimizin isimleri” verilmektedir. Siz de dilediğiniz miktarda bağışta bulunarak açılacak olan ortak su kuyusu projesine katkıda bulunabilirsiniz.

 
 


Kuyularımızın Muhafazası ve Bakımları

Bölgelerde bulunan partner ekiplerimiz belirli aralıklarla açılan su kuyularını kontrol etmektedir. Yine o bölgeye gönüllülerimiz tarafından gerçekleştirilen her yeni su kuyusu açılış projelerine programlarımız dahilinde eski kuyularımızın kontrolleri yapılmakta, tamirat, bakım ve onarımını gerçekleştirilmektedir. Zaman içerisinde kuyularda meydana gelebilecek arıza ve tamir masrafları derneğimiz tarafından başlatılacak olan rehabilite projemiz kapsamında karşılanacaktır. 


Su Kuyularının Teknik Özellikleri

  • Kuyunun derinliği 40 ilâ 90 metre arasında kuyunun açıldığı bölgeye göre değişiklik göstermektedir. 
  • Kuyunun açıldığı köyün nüfusuna ve yakın köylerde ki su kuyusu durumuna göre değişiklik göstermekle birlikte günlük 200 ilâ 600 tekil kişi su kuyusunu kullanmaktadır. Yine açılan su kuyularının zemin bölgesinde Hayvanlar için yaptırılan yalak kısmından tüm hayvanların su içmesi sağlanmaktadır.  
  • Açılan Su Kuyusunun yüzey tasarımı, beton gövde, el pompası (tulumba), hayvan yalağı ve kuyunun isminin olduğu tabela kısmı eklenerek inşa edilmektedir. Su kuyuları standart olarak belirli bir yüzey konseptine bağlı olarak inşa edilmektedir.


Su Kuyusunun Açılışının Ardından Bağışçılarımıza Ulaştırdığımız Bilgi Ve Materyaller

  • Su Kuyusunun yapılmadan önce ve yapım aşamasında çekilen fotoğraflar ve video kayıtları 
  • Su Kuyusunun Açılış törenine ait videosu ve fotoğrafları
  • Teknik bilgilerinin de yer aldığı kuyu adına özel üretilen sertifikası bağışçımıza iletilmektedir.
      ( Teknik Bilgi: Su kuyusunun koordinatları, köyün ismi, şehir merkezine uzaklığı, köyün nüfusu ve kaç metreden suya ulaşıldığı bilgisi )